Jdi na obsah Jdi na menu
 KARIÉRA...

 

Obrazek

 

Její první velkou inscenací byla hra Davida Mameta Oleanna z roku  1993, kterou hrála spolu s Geoffrey Rushem a získala za ni ocenění kritiků sydneyských divadel za nejlepší debut. Také hrála jako Ophelia ve hře Hamlet upravené podle Company B (režisérem byl Neil Armfield) v letech  1994 a  1995 a později v dalších televizních minisériích.


Jejím prvním mezinárodním filmem byl Paradise Road z roku 1997, ve kterém hrála australskou zdravotní sestru zajatou japonskou armádou během  2.světové války. Její první hlavní rolí byla v témže roce adaptace Oscar and Lucinda, ve které hrála po boku Ralpha Fiennese. Cate tak byla nominována na cenu Australské filmové asociace (AFI) za nejlepší hlavní ženský herecký výkon, ale cena jí o vlásek unikla. Stejně ale ve stejném roce získala cenu za nejlepší vedlejší ženský herecký výkon za roli Lizzie v romantické komedii  Zaplaťpánbůh potkal Lizzie.

 

Její první velkou rolí byla role AlžbětyI. ve filmu Královna Alžběta z roku  1998, který ji vynesl nominaci na  Oscara za nejlepší herečku. Cenu nakonec nezískala, ale získala cenu Britské akademie filmových a televizních umění ( BAFTA ) a  Zlatý glóbus za nejlepší herečku ve filmovém dramatu. O rok později byla nominována na další cenu BAFTA za vedlejší roli ve filmu Talentovaný pan Ripley. Již jako uznávaná herečka si získala další vlnu příznivců, když se objevila ve filmové trilogii Pán prstenů režiséra Petera Jacksona jako elfská královna Galadriel.

Obrazek

V roce  2005 získala  Oscara za nejlepší ženský vedlejší výkon za roli Katharine Hepburn  ve filmu Letec režiséra Martina Scorseseho. 

Obrazek

Cate tak byla první herečkou, která získala  Oscara za ztvárnění jiného držitele této ceny. V roce  2006 se objevila po boku Brada Pitta ve filmu Babel a ve filmu Zápisky o skandálu  společně s Judy Dench. Za tento poslední film získala Cate svoji třetí nominaci na Oscara. V roce  2007 získala Volpi Cup za nejlepší herečku na Benátském filmovém festivalu a Zlatý glóbus za nejlepší ženský vedlejší výkon za ztvárnění jednoho ze šesti portrétů Boba Dylana ve filmu Beze mě: Šest tváří Boba Dylana. Ve stejném roce také pokračovala ve své roli Alžběty I. V pokračování filmu Královna Alžběta: Zlatý věk.

Obrazek

Na příštím předávání Cen Akademie získala dvě nominace na Oscara, včetně ocenění za nejlepší ženský výkon ve filmu Královna Alžběta: Zlatý věk a za nejlepší ženský vedlejší výkon ve filmu I’m Not There, čímž se stala jedenáctým hercem/herečkou, který získal dvě nominace v jednom roce a zároveň prvním hercem/herečkou, který získal nominaci na Oskara za pokračování role.

Obrazek

V roce 2007 byla Cate zároveň umístěna na seznam sta nejvlivnějších lidí planety časopisu Time a také byla časopisem Forbes označena za jednu z nejúspěšnějších hereček. Její další rolí byla agentka KGB Dr. Irina Spalko ve filmu Indiana Johnes a království křišťáldvé lebky a role Daisy ve filmu Podivuhodný případ Benjamina Buttona.

Obrazek

V lednu 2008 podepsala Cate společně se svým manželem tříletou smlouvu se Sydney Theatre Company jakožto umělečtí řežiséři. Kontrakty jim umožňují v každém roce tři měsíce volna, ve kterém mohou vykonávat vlastní, povětšinou herecké aktivity. Jejím režijním debutem v roce 2007 byla hra Blackbird (Kos v překladu) právě pro Sydney Theatre Company. 26.února 2008 byla která nominuje účastníky Australského summitu 2020 Kevina Rudda. Cate byla jedinou ženskou členkou této poroty.

Obrazek